SEARCH~~~~~~~~~ARCHIVE~~~~~~~~~~CONTACT~~~~~~~~~~~ADMIN~~~~~~~~~~INFO~~~

"Nejhorším národem na světě jsou děti"

7. března 2015 v 16:55 | D☮shie |  Articles
"Nejhorším národem na světě nejsou židé nebo Arabové. Nejhorším národem na světě jsou děti, jakmile zjistí, že je mezi nimi někdo jiný." Řekl Ivo Toman. Jeden z nejúspěšnějších českých podnikatelů. Muž který trpí už od dětství Turettovým syndromem (silnými viditelnými i slyšitelnými tiky) A měl pravdu. Nejhorším národem jsou doopravdy děti.

Zajímá-li vás příběh tohoto muže můžete si ho přečíst zde

Když jsem byla malá, byla jsem šikanována. A i když mnozí tvrdí že ne (není to pro ně dostačující nebo co) já vím že ano. Vím, že jsem musela snést obrovský společenský nátlak. Který když jste teprve na začátku dospívání a puberty se snáší opravdu s těží. (upřímně řečeno snaží se s těží i na konci puberty, i v dospělosti) Nyní ale celou tu situaci (celé své dětství?) a můj pobyt na základní škole beru jako vtip. Vzpomínky na zřejmě nejhorší roky svého života beru jako úsměvné. A proč? Myslím, že je to právě díky tomu, že jsem dokázala svým trýznitelům odpustit a smířit se s minulostí.

Můj spolužák ze třídy právě na základní škole trpěl lehkou formou autismu, díky vlivu mých ostatních spolužáků, kteří ho neustále šikanovali: házeli po něm jídlo, nadávali mu, utahovali si z něj, bili ho, se jeho stav zhoršil natolik, že x týdnů v posledním ročníku základní školy nebyl schopen do školy vůbec přijít a jeho rodiče museli vyhledat odbornou pomoc.

Nejhorší na jeho příběhu je ovšem fakt že jeho sestra, která byla v té třídě denodenně přítomna nebyla schopna jeho tríznitelům cokoliv říct. A jenom se slzy v očích poslouchala jak mu nadávají. Když se jí někdo pokusil zeptat "Proč?...Proč jim něco neřekneš?" zavrtěla ta osůbka hlavou a dostala ze sebe jen "Bylo by to horší."

Je těžké příhlížet jak někomu vám velmi blízkému ubližují. Ale mnohem těžší je odhodlat se, jít, a postavit se tomu. Kdo zažil šikanu ať už virtuální (napadání vaší osoby za pomocí internetu) nebo kamennou (reálné ponižování, bití) ví jak moc těžké to je.

A to si pak zkuste představit, že ta osoba jste vy sami? Že jsou všichni proti vám a není nikdo odhodlaný vám pomoci. Kde máte vzít odhodlání vy sami? Jak se s tím máte vypořádat? Je vůbec nějaké řešení?

Říká se, že by člověk měl vyhledat odbornou pomoc. Z osobní zkušenosti vím, že ať už je tato pomoc sebelepší vaše problémy nevyřeší a pravdou je, že to častokrát mnohem zhorší.

Kdysi jsem na internetu narazila na toto video. Rozplakalo mě. A vím že to zvládne kdykoliv znovu. Je to video s tématikou šikany. Slečna která v něm má hlavní roli musí snášet obrovský nátlak svých spolužáků. A né. Nebudu vám ho zde popisovat. Toto video ma cca nějakých 2O minut, které, když nejste úplní citoví barbaři, vám dají hodně. Vřele doporučuji každému se na toto video / amaterský film podívat.
Shlédli jste toto video?
Jaký máte názor na příběh této slečny?
Jak by jste jí doporučili se zachovat?
Čekali jste takový konec nebo vás překvapil?

A nyní se pojďme podívat na výraz "šikana" i z odborného hlediska. Slovo šikana má původ ve francouzském "chicane", což znamená zlomyslné obtěžování, týrání, sužování. Šikana může mít fyzickou i psychickou podobu a projevuje se ve všech skupinách věkových i sociálních. Šikana je také dělená do určitých stupňů, o kterých se více můžete dočíst zde.

Nejčastějším označovaným místem za nejrozšířenější místo šikany je škola. Ať už základní nebo střední zkrátka škola. A nejoblíbenějším terčem posměchu nebo-li obětí šikany se většinou stává ona "oběť" která je vyčleněným jedincem kolektivu.

Co se, ale školní šikany týče. Povím vám ještě jednu mojí zkušenost. Na mojí základní škole byl učitel, který byl slabší povahy. Nedokázal se bránit narážkám ani si vytvořit autoritu. A právě proto, že se narážkám svých žáků nedokázal ubránit, postupně se to gradovalo tak, že se studenti nebáli mu odporovat, být sprostí a dokonce si k němu dovolit nevídané věci. Vzpomínám si, že když nás tento učitel měl jednou na suplování, měli jsme tenkrát jet na jakousi akci - povídání o mravencích, cestou zpět z akce na nás volal policii protože mé spolužáky nedokázal uhlídat. Kluci, bez sebemenšího zájmu o jeho názor, pouštěli do vzduchu petardy a házeli po něm sněhové koule. O pár měsíců později tento učitel opustil naší školu když si na něj parta šesťáků nachystala vodní balónky a jen co vešel do třídy začala je po něm házet. Ironii je že dnes tento učitel učí jiné učitele jak učit.

Jak na vás působí příběh o mém bývalém učiteli?
Myslíte, že člověk s pedagogickým vzděláním si tohle opravdu může zažít?
Co by jste mu doporučili? Jak se takovéto situaci vyhnout?
. | via Tumblr


Přidávám vám sem ještě jeden velmi zajímavý videoklip od Christiny Aguilery. Výborné zpěvačky s krásným srdíčkem, která nám tímto videoklipem a písní, kterou v něm zpívá, chtěla něco hodně důležitého předat, objasnit a ukázat.

Jak moc podle vás může šikana vyústit?
Co za psychické následky si šikanovaný po celý život s sebou nese?

Na závěr můžu říct snad jen, že doufám, že jsem vás tímto článkem neunudila. A že přesto. že byl velmi obsáhlý, vás nenudilo ho čist a snad vám něco dal, nebo vám na něco poukázal. Také chci upozornit na to, že tímto článkem nechci evokovat vaši lítost vůči mé osobě. Ale jde mi hlavně o to poukázat na jeden z nejrozšířenějších problémů dnešní společnosti. A vyjádřit k němu vlastní názor. Ráda si přečtu jakýkoliv z vašich názorů na toto téma. A budu velmi ráda, když mi povíte o nějakém příběhu z vašeho života, nebo o příběhu o kterém jste slyšeli a zaujal vás.

 


Komentáře

1 Choi Mari Choi Mari | Web | 7. března 2015 v 18:46 | Reagovat

Sama jsem nikdy šikanu nezažila. Vyčleněná z kolektivu jsem byla, ale ne, že by mi něco dělali. Ale i jenom to, že se mnou ve třídě nikdo moc nemluvil občas měli nějaké narážky ve mě vyústilo v sociální fóbii, takže bůh ví, jak na tom musí být někteří, kteří to měli mnohokrát horší.

Sama ani neznám nikoho, kdo by byl šikanován. Určitě to není nic příjemného, to i být sám je lepší.

Měli jsme učitelku, která byla taková, že si nedokázala sjednat pořádek a nějaký respekt. Ale nevzdávala to a když třídu doopravdy nemohla kontrolovat, zašla za ředitelkou, jestli by jí nemohla pomoct. Myslím, že na té škole ještě pořád učí, to si nejsem jistá, ale řekla bych, že to řešila o trošku lépe než tvůj učitel.

Děti dokáží být neuvěřitelně kruté. Moc dobře to vím ze skautského oddílu a i od kluka, kterého teď hlídám. V oddílu byly dvojčata - kluci - a byly trochu při těle a i mentálně pozadu (i když ne moc) a tak si z nich neustále ostatní děti utahovali. Jenže chlapci místo aby se semkli a byly spolu proti nim si ještě utahovali jeden ze druhého navzájem.

2 Kia Kia | Web | 9. března 2015 v 5:33 | Reagovat

Zažila jsem obě formy šikany, jak virtuální, tak reálnou. V reálném světě to byl úplně stejný případ jako ty. O virtuální jsem psala na mé blogu (pokud máš zájem si ho přečíst http://promising-tomorrow.blog.cz/1502/kybersikana-aneb-internet-ji-holduje ).

Dnešní děti nesnáší vše, co je odlišné. Kdybych pochopila proč ... místo toho, aby se všichni snažili spolu nějak vycházet, tak se ponižují a zesměšnují, v horších případech i bijí ... nechápu to.

3 Zuzka Zuzka | E-mail | Web | 13. března 2015 v 15:29 | Reagovat

Šikana je strašne zlá vec. Mám pocit, že ako aj všetci ostatní som sa s ňou stretla. Nemám ideálnu postavu a ako malá som bola dosť tučná, a tak som celú základku bojovala s rôznymi narážkami, ktoré často boleli, ale naučila som sa to nebrať si k srdcu. u nás na základke to bolo tak, že sa obvykle tieto veci ignorovali, alebo keď sa aj riešili, tak obvinili tých nesprávnych. Nechcem šikanu podporova, ale ak sa niekto neustále do niečoho pletie a ostatných provokuje, tak nemôže očakávať, že to ostatní nechajú tak...ale to je o inom.
Mne ale celkom nejde do hlavy, čo sú to za deti, keď sú schopné si tak veľmi ubližovať. Pravdepodobne vo veľkej miere zlyhali rodičia, pretože ja som mala príklad, ktorý mi káže, že k ľudom sa treba správať slušne nech už sú akýkoľvek :)
V každom prípade je potreba niečo robiť, aby ďalšie deti neboli šikanované...

4 Elis Elis | Web | 13. března 2015 v 17:45 | Reagovat

Šikana je přítomná všude, nejen ve škole...

5 Narween Black Narween Black | E-mail | Web | 15. března 2015 v 11:59 | Reagovat

My sme na základnej mali bohužiaľ podobných prípadov s učiteľmi viac (aj keď asi nie až tak vyhrotených) a dokonca aj teraz na strednej by sa jeden našiel. No keď si niekto neviem ustrážiť bandu adolescentných idiotov... čo už, tam pomôže asi jedine zmeniť pracovisko, poučiť sa a začať odznova :) Šikanu som na vlastnej koži zažila aj ja, našťastie len slovnú a našťastie tam celkom pomohla moja flegma, irnorancia a to, že som sa naučila nebrať si to k srdcu :D Nakoniec sme spolu celkom fajn vychádzali... Článkom si určite nenudila, aj keď obsiahlejší. Rada som si ho prečítala, šikana je téma, o ktorej sa toho dá veľa napísať... Teškám sa na ďalšie články :)

6 Ranly Ranly | Web | 19. března 2015 v 18:18 | Reagovat

Fantastický článek. Něco na tom opravdu bude, i když bych řekla že děti už dokážou být tolerantnější.. občas.. Film jsem shlédla.. je silný, tu holčičku vážně lituju. Celkově.. prostě kvůli sexualitě? :( je to na nic.. Nevím jak bych se zachovala, ale i přes to všechno.. měla by býtsilnější.. i když to musí být hrozně hrozně těžké. Dost možná bych se chtěla přestěhovat a hlavně komunikovat s rodiči.. Ať už svouje nesnáším sebevíc.. prostě bych to řekla.  I když je mi skoro 17 v 8 bych to řešila jistě jinak.. :( Pedagoga jsem taky "Zažila" ta naše šla teda do důchodu. Ale něměla si nechat nasrat na hlavu s prominutím.. asi buď bychsi  vybrala nižší ročníky nebo bych vůbec nestudovala pedagogiku nebo šla třeba do školky.. tam by ho nešikanovali ale i tak je mi ho líto.. Myslím, že šikana dokáže člověka hrozně změnit. Někdo si podřeže žíly, předávkuje se, někdo se chová jako spratek v pozdějších letech.. někoho to dostane na psychinu..  Rozhodně na ni nikdy nezapomene.. Je fajn že ses s tím vyrovnala :) To taky moc lidí nedokáže.. Nemám už nějak slov i když by se o tomto tématu dalo napsat spoustu slov.. Moc pěkně jsi to shrnula :)

7 L.| OutOfHell.blog.cz L.| OutOfHell.blog.cz | Web | 25. března 2015 v 13:04 | Reagovat

Šikana je prostě všude. Když čtu komentáře a článek připadám si jako mrcha, ale musím se přiznat, sama sem nikdy objetí šikany nebyla, ale na základce jsme jednomu klukovi dělali něco, co už by se šikaně připisovat dalo. Často nad tím přemýšlím, nad omluvou a podobně, ale nemám odvahu..
Je mi líto každého, koho něco takového potká a věřím, že psychické následky mohou být strašlivé.. Sama nemám lehký život, ale jsem ráda, že zrovna šikana se mi vyhla..

8 Džejní Džejní | Web | 1. dubna 2015 v 21:01 | Reagovat

deti a celkovo ludia dokazu byt niekedy naozaj hrozne bezohladni. sama som nikdy sikanovana nebola, aj ked par nie velmi peknych na svoju osobu som pocula, ale nemala som strach chodit do skoly aj ked som vedela, ze vela ludi ma nemalo rado. nikto mi to nikdy nepovedal do oci a ja som sa to nemala od koho dozvediet. a tak mi to vyhovovalo.
tych, ktori sikanu zazili mi je vzdy neskutocne luto. vsetci ludia maju svoje problemy a ti vybrani jedinci so silnejsou autoritou dokazu proti niekomu, koho nemaju radi postvat niekedy aj celu skolu.
video som si pozrela a musim povedat, ze som uz par podobnych videla a koniec ma nejak velmi neprekvapil. uz davno som si uvedomila ako daleko dokazu obete sikany zajst, pretoze su vylucene z kolektivu a rodicia casto ignoruju ich problemy.
psychicke nasledky urcite sikana zanecha, tomu sa podla mna vyhnut neda. to zle, co sa stalo si clovek zapamata ovela lepsie ako par dobrych malickosti.
neviem, ci je na sikanu nejake riesenie, ak aj je, tak urcite nie je jednoduche. sikana tu podla mna bude vzdy, pretoze kazde dieta ma inu povahu, je inak vychovane a vzdy sa najde niekto, komu nejaka osoba bude prekazat a najdu sa aj zlomyselni ludia, ktorym bude robit dobre, ked budu niekoho trapit. vysvetlovanie, ze sa to nema je mozno trochu napomocne, ale myslim, ze deti musia byt od malicka vychovavane k tomu, aby sa k ostatnym nespravali zle a aby im neublizovali.

9 Romi Romi | Web | 21. dubna 2015 v 11:55 | Reagovat

suprový článek :)

10 Claire Claire | E-mail | Web | 21. dubna 2015 v 13:01 | Reagovat

Lidi jsou zvířata a lidi jsou mrchy. Ať už chceme nebo ne, když můžeme, hodíme každému, kdo je nám jen trochu nelibý, klacek pod nohy, nebo mu budeme nějakou tu kládu v cestě alespoň vroucně přát.
Šikana je stejná, jen trochu rozvinutější "myšlenka", kdy skupina lidí vybíjí svoje mindráky na jednom chudákovi, ve kterém se pro ně zrcadlí všechno, z čeho mají strach nebo čím by chtěli být.

Lidi jsou špína, mám radši stromy.

11 Claire Claire | E-mail | Web | 21. dubna 2015 v 13:01 | Reagovat

[10]: A ještě jsem zapomněla poděkovat za tvůj moc milý komentář, takže: děkuji. :)

12 Sarah Shaman Sarah Shaman | E-mail | Web | 21. dubna 2015 v 20:38 | Reagovat

Zajímavý názor:) Lidi by se měli zamyslet...

13 Anelly Anelly | 21. dubna 2015 v 20:54 | Reagovat

Tento článek mě vážně moc zaujal, až jsem se musela zamyslet. Ano, máš pravdu. A nejhorší je na tom to, že jakmile něco řeknete, nebo se snažíte dotyčného bránit, lidé se okamžitě staví proti vám. některé děti jsou zlé, zlomyslné až agresivní.Na video se ještě podívám, ale teď nemám moc času, takže MOŽNÁ odpovědi na otázky později :)

14 maredifragole maredifragole | E-mail | Web | 21. dubna 2015 v 22:03 | Reagovat

Šikana je všeobecně neustále omílaným tématem, avšak vždy se najdou další a další jedinci jí zasažení.
Nerada o ní čtu, i když je to velice aktuální téma. Co ale musím přiznat - fakt, že jsem od tvého článku nemohla odtrhnout oči. Je velice poutavý... Úžasně jsi toto téma rozpracovala :)

15 Beatrix Beatrix | E-mail | Web | 21. dubna 2015 v 22:20 | Reagovat

Nikdy jsem se nedostala do blízkosti nějaké větší šikany. Samozřejmě pomluvy a posmívání do šikany patří také, ale vždy to byly jen takové chvilkové záležitosti, které se za pár dní zase vyřešily. Často jsem přemýšlela, co bych dělala, kdybych se stala tou obětí. Ono hodně záleží na povaze toho člověka, jak kdo si co bere doslova atd. Já patřím k těm, kterým je celkem fuk, co si o nich myslí jejich vrstevníci. Když je někdo citlivější, to je větší problém, V takovém případě asi doporučuji se někomu svěřit, protože samo se to v takové situaci rozhodně nevyřeší. :)

16 werangummi werangummi | Web | 22. dubna 2015 v 18:34 | Reagovat

Opravdu skvělý článek a skvělý názor. Já jsem si svým prošla, nebyla to nebyla to fyzická, ale psychická šikana a nebylo to od kolektivu ve škole, ale od mé kdysi "nejlepší kámošky" bylo to špatný období, ale díky tomu jsem už dva roky psychicky silná a sebevědomá. K videu o té slečně, viděla jsem ho cca před pěti měsíci, rozbrečelo mě to a věřím, že by to dokázalo znova. K šikaně nemám moc kladný názor, já jsem kvůli němu obětovala asi milion slz, psychicky jsem se složila a bála jsem se chodit do školy, tudíž nic moc, ale na druhou stranu jak říkám, opravdu mi to přineslo psychickou obranyschopnost. Ale většina šikan dnešní doby je vyloženě odporná, kolektiv proti jednomu klukovi (příklad). Není to spravedlivé.

17 amy dixon amy dixon | E-mail | Web | 22. dubna 2015 v 19:03 | Reagovat

Souhlasím s tím a z tohoto článku by si měla většina lidí vzít příklad, protože jak vidím, jak se vždy skupina dětí zaměří proti určitému jinému, který je sám, nikdo mu nepomůže, oni si myslí , jací jsou a při tom neví, jaké by to bylo, kdyby se ocitli na té druhé straně. Přála bych jim všem, aby si tím taky mohli projít. Taky jsem šikanu zažila, celkem nedávno, zanechalo to na mě stopy, ale jsem ráda že už je pryč a nikdy to víc zažít nechci, protože jen ten, kdo si tím prošel, tak ví, jaké to opravdu je a je to těžké... Bohužel ta šikana tady bude pořád a děti budou ještě horší, nechci si to představovat, jak to bude vypadat dál, za desítky let...

18 Olja:) Olja:) | Web | 22. dubna 2015 v 20:43 | Reagovat

Fúú .. tohle je silné téma. Taky jsem něco jako šikanu chvíli zažívala na nižším gymplu,zhruba v sedmé třídě,ale já si za to v podstatě mohla sama,protože jsem se vážně chovala jako pinda :D naštěstí mě to pak přešlo a naučila jsem se jak vycházet jakž takž s každým.
Vážně lituji ty jedince,kteří jsou obětí šikany. Musí to být něco hrozného bát se chodit do školy a neustále poslouchat nějaké narážky na sebe. Neuvědomuji si,že bych někdy ve třídě měla někoho,koho by ostatní vyloženě šikanovali a jsem za to ráda,jelikož bych asi nevydržela se na to koukat.
S tím učitelem .. vážně věřím,že se něco takového dělo,protože mám ve třídě individua kteří jednu skvělou učitelku dohnali k výpovědi na naší škole. Vážně jsou dneska ty děti neskutečně nevychované,rozmazlené a dovolí si to,co je vážně nevídané. Mrzí mě to,protože tohle z nich udělala moderní společnost,internet a hlavně rodiče. Doufám,že moje děti takovéhle nikdy nebudou. JDu se kouknout na to video.

19 ellie's' - untrue.blog.cz ellie's' - untrue.blog.cz | Web | 23. dubna 2015 v 17:33 | Reagovat

Ahoj děkuji za moc krásný a milý komentář, moc jsi mě potěšila <3

20 cincina cincina | Web | 23. dubna 2015 v 19:51 | Reagovat

Já šikanu zažila taky. Ne fyzickou, ale psychickou a ta se na mě podepsala. Dodnes mám docela velké psychické problémy, i když se to některým nemusí zdát. Mám ze sebe obrovské komplexy, které snad nikdy nezmizí.
Je mi líto toho tvého spolužáka. Je smutné, že se ho nikdo nezastal.
Video jsem viděla a také mě rozbrečelo:(
A podobného učitele jsme na základní škole měli taky a nakonec odešel učit na jinou školu. Akorát u nás to nebylo tak vyhrocené jako u vás.

21 Artis Artis | Web | 23. dubna 2015 v 22:26 | Reagovat

Asi jsem šikanovaná nebyla, ale odstrkovaný jedinec ano. Možná, tím jak jsem se začala chovat k lidem tak, jak jsme chtěla aby se oni chovali ke mně, se mi to po letech vrátilo a jsme teď asi hodně váženou osobou ve třídě. Každý může bojovat. Moc hezký článek.

22 Drápek Drápek | Web | 26. dubna 2015 v 18:44 | Reagovat

Překrásný článek! Já k tomu nemám co říct, sama jsem to zažila a tobě to nejspíš vysvětlovat nemusím. Mám k tomu snad jen to, že teď už jsme dost staré a rozumné, abychom tomu zabránily. :) Konečně

23 paja-writes paja-writes | Web | 30. května 2016 v 7:21 | Reagovat

Ooo, já jsem nebyla šikanována, teda... jedna holčička když jsme byli malé, mi pořád brala věci a smála se mi, posmívala apod., ale nikdo se k ní nepřidával... teď jsou z nás fajn kamarádky :).

Opravdu nevím, co s tím... Najít si kamarády, co vás ochrání? Možná.... jenže mnohdy jsou prostě ti šikanátoři silnější, protože mají pocit, že mají navrch, tím pádem jsou pořád sebevědomější a tak....

je to kolotoč. Fandím těm, co v něm jsou, aby dokázali vyskočit!

P.S.: Byla bych moc ráda, a klidně to ber jako spam, jsem příšerná a vím to, kdybys mi dala hlas v soutěži (jde o kreslení), samozřejmě nemusíš :)

http://blog.blog.cz/1605/finale-10-nejlepsich-vytvoru-souteze-nakreslete-jak-si-predstavujete-sveho-oblibeneho-blogera

Díky moc! Krásný článek!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
👌